Fotografiami Błażeja Duka zachwycają się w Hong-Kongu

Radio Opole

Pasjonat historii lokalnej z Zalesia Śląskiego, zajmujący się m.in. utrwalaniem na zdjęciach zwyczajów i przyrody, dowiedział się o tym przypadkiem – dzięki mediom społecznościowym. Zdjęcia, które zyskały uznanie w dalekiej Azji, to nietypowy projekt historyczny.
– Zainspirowały mnie fotografie z czasów Powstania Warszawskiego, które zostały zestawione z współczesnymi kadrami ulic i budynków. Wykorzystałem do tego stare zdjęcia Zalesia Śląskiego – mówi Błażej Duk.- Stare zdjęcia, które posiadam, są od mieszkańców Zalesia. Na moich fotografiach widać właśnie te stare zdjęcia, które trzymam w ręce. Są one sfotografowane na tle aktualnie znajdującego się w naszej miejscowości budynku. Tych fotografii zrobiłem kilkanaście.

Fotograf z Zalesia Śląskiego publikował swoje prace na portalu społecznościowym. Cieszyły się sporym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród obecnych i byłych mieszkańców miejscowości.

– Na jednej z tych fotografii widać stary dworzec kolejowy w Zalesiu Śląskim, byłych mieszkańców, którzy prawdopodobnie przyjechali z jakiejś podróży, siedzą w bryczce przez budynkiem dworca. Oprócz tego zdjęcia są inne, na przykład dzieci pierwszokomunijne, które stoją na schodach przed kościołem parafialnym czy strażacy na tle remizy – mówi Błażej Duk.

To właśnie zdjęcie z dworcem kolejowym spowodowało, że pracami pana Błażeja zainteresował się portal lifestajlowy z Hong-Kongu „men’s uno”. Jak udało nam się ustalić, redaktorowi tego portalu zdjęcie pokazał jego przyjaciel, Amerykanin o niemieckich korzeniach, którego pradziadek pracował właśnie na dworcu kolejowym w Zalesiu Śląskim.

Na chińskojęzycznej stronie magazynu, redaktorzy z Hong-Kongu napisali o zdjęciach Błażeja Duka, że czas przemija, wielkim szczęściem jest obserwować upływ czasu i na przykład patrzeć na stare fotografie oraz porównywać z tym, co widzimy wokół siebie dziś. To niesamowite patrzeć jak wszystko wokół z jednej strony się zmieniło, a jednak pozostało bez zmian.

– Zwłaszcza w Hong-Kongu, mieście w którym nie ma niemal starej zabudowy, bo wyburzono ją i powstały tam wieżowce, takie zestawienie starych fotografii i nadal istniejących budynków, robi wielkie wrażenie – mówi tłumaczka języka chińskiego, Iga Miłosławska.

Link do artykułu na stronie Radia Opole

 
O!polskie o poranku

TVP3 Opole

 
Oude en nieuwe foto’s in één

DIGIFOTOPRO - HOLANDIA

 
Konkurs fotograficzny im. Tadeusza Kwaśniewskiego

Nowa Trybuna Opolska

 
Konkurs fotograficzny im. Tadeusza Kwaśniewskiego

Nowa Trybuna Opolska

 
Sukcesy młodego fotografa

Strzelec Opolski

Błażej Duk z Zalesia Śląskiego jest znanym w gminie Leśnica fotografem. Jego zdjęcia zamieszczane były nie tylko na stronach internetowych funkcjonujących w gminie, ale także w kalendarzach, materiałach promocyjnych czy na widokówkach. Często też na łamach naszego tygodnika. Młody fotograf odniósł w ostatnim czasie kolejne sukcesy w konkursach fotograficznych.

We wrześniu br. Muzeum Wsi Opolskiej zorganizowało konkurs pn. „Kultura źródłem zmian na obszarach wiejskich. Aktywność kulturalna na opolskiej wsi w obiektywie”. Organizatorom konkursu chodziło o to, aby pokazać, że na wsi toczy się bogate życie artystyczne, kulturalne i społeczne. Uczestnicy mieli przesyłać zdjęcia dokumentujące organizowane na wsi festyny, jarmarki, kiermasze, imprezy folklorystyczne, koncerty, prace społeczne, etc, a także kultywowane do dziś zwyczaje świąteczne – andrzejki, święcenie jajek, zdobienie kroszonek i pisanek, żniwnioki i inne. Zdjęcie nadesłane przez Błażeja Duka, ukazujące przygotowania do uroczystości Bożego Ciała w Zalesiu Śląskim, otrzymało wyróżnienie w tym konkursie.

Czwartego listopada w sali Orła Białego w Centrum Szkoleniowo-Konferencyjnym „Ostrówek” Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego w Opolu odbyło się podsumowanie konkursu pn. „Opolskie Parki Krajobrazowe z ziemi, wody i powietrza”. W konkursie udział wzięło 57 osób, które nadesłały 317 zdjęć. Wszystkie fotografie wykonane zostały na terenie Opolskich Parków Krajobrazowych, a uczestnicy pochodzili z różnych rejonów Polski, a także z Czech. Najmłodszy uczestnik miał 12 lat, a najstarsi byli w wieku emerytalnym. Komisja konkursowa podkreślała, że poziom nadesłanych zdjęć był bardzo wysoki i trudno było wybrać te najlepsze. Także w tym konkursie Błażej Duk odniósł sukces zdobywając I wyróżnienie.

Sukcesy młodego fotografa niewątpliwe przyczyniają się do promocji naszego regionu, gdyż jego zdjęcia ukazują piękno i różnorodność opolskiej ziemi. Gratulujemy!

Link do artykułu na stronie Strzelca Opolskiego