Wyjątkowy projekt fotograficzny, który miał na celu zebranie i pokazanie ziemi śląskiej, skąd 160 lat temu wyemigrowali pierwsi Ślązacy do Texasu.

Ziemia Śląska to bogaty nie tylko krajobrazowo i historycznie region Polski, ale również obszar wielu ciekawych tradycji oraz zwyczajów śląskich. To właśnie z tej ziemi w latach 1853-1857 wyruszały fale emigracyjne do Texasu. Profesor Karol Jonca w opracowaniu „Panna Maria – 150 lat śląskiego osadnictwa w Teksasie”, wydanym przez Muzeum Śląska Opolskiego w 2004 roku, pisał: „Historycy wiązali początki fali emigracyjnej z inicjatywą energicznego, niespełna 30-letniego franciszkanina o. Leopolda Moczygemby, pochodzącego z Płużnicy Wielkiej w powiecie strzeleckim, na Opolszczyźnie. Jemu to, jeszcze w roku 1852, na apel teksańskiego biskupa, przełożeni powierzyli zadania misyjne w Teksasie.”

Dalej w tym samym opracowaniu czytamy: „Organizacji legalnej emigracji podejmowali się agenci emigracyjni. Tak np. agent kupiec Juliusz Heinrich Schuler chętnych do emigrowania werbował w dni targowe w karczmie Aleksandra Czernera w Toszku i podejmował się załatwiania wszelkich formalności w opolskiej rejencji, w tym również spisania za odpowiednią opłatą, z osobą reflektującą na wyjazd kontraktu przewozowego. Wśród jego kontrahentów byli też bliscy krewni o. Leopolda Moczygemby, setki chłopów i rzemieślników z Toszka i okolicznych wiosek”


Ponad
Wykonanych zdjęć
Ponad
Przejechanych kilometrów po Górnym Śląsku
Ponad
Sfotografowanych miejscowości


Centrum Dziedzictwa w Texasie

Cel projektu


Po wielu latach od osiedlenia się Ślązaków w Texasie, powstał pomysł aby wybudować tam obiekt, w którym zgromadzono by materiały opowiadające historię ich przodków oraz o samej emigracji. Ponadto miejsce to ma gromadzić materiały, w tym fotografie, pokazujące dzisiejszy Śląsk. Fotografie, które wykonałem to przede wszystkim miejsca, w których żyli pierwsi teksańscy emigranci. To również miejsca gdzie spędzali wolny czas a także miejsca święte, do których przez pokolenia pielgrzymowali. Nie zabrakło również fotografii pokazujących piękno Śląskiego ziemi i jej krajobrazów, które dla dzisiejszych potomków w Texasie są wyjątkowe przez swoje naturalne bogactwo oraz różnorodność.

Centrum Dziedzictwa w Texasie

Cel zrealizowany!


Przez okres kilku lat fotografowałem niezwykłe tradycje świeckie oraz kościelne oraz zwyczaje na całym Śląsku. Poznałem ciekawych ludzi, pełnych energii z niezwykłymi pasjami. Odwiedziłem kilkadziesiąt górnośląskich miast, miasteczek oraz wsi, w tym tych, z których wyemigrowali do Teksasu pierwsi Ślązacy. Fotografie te stały się stałym elementem wystaw fotograficznym w powstałym Centrum Dziedzictwa. To dla mnie ogromne wyróżnienie oraz radość z zaufania jakim zostałem obdarzony by wykonać tą pracę aby stała się ona częścią niezwykłej historii jaka miała miejsce zarówno tutaj w Polsce a następnie za oceanem.


CENTRUM DZIEDZICTWA W TEXASIE

Odwiedzone miejscowości


Boronów, Zębowice, Częstochowa, Piekary Śląskie, Góra św. Anny, Ujazd, Zimna Wódka, Sławięcice, Moszna, Pławniowice, Kamień Śląski, Brzeg, Nysa, Gliwice, Opole, Balcarzowice, Bierkowice, Bytom, Borucin, Czarnocin, Centawa, Chechło, Dobrodzień, Izbicko, Jasiona, Jemielnica, Katowice – Nikiszowiec, Katowice – Panewniki, Kielcza, Klucz, Kotulin, Koszęcin, Krępna, Krośnica, Lipiny, Łubniany, Olszowa, Ostropa, Paczyna, Pietrowice Wielkie, Płużnica Wielka, Poniszowice, Radawie, Rozmierka, Rozmierz, Sadów, Sieraków, Sieroty, Staniszcze Wielkie, Stanica, Strzelce Opolskie, Świbie, Szczedrzyk, Tarnów Opolski, Toszek, Tworóg, Wielowieś, Wiśnicze, Zalesie Śląskie


CENTRUM DZIEDZICTWA W TEXASIE

Przykładowe zdjęcia wystaw w Centrum Dziedzictwa w Texasie


Poniżej kilka przykładowych fotografii przedstawiających gotowe wystawy fotograficzne przedstawiające miejsca głównie z obszaru Parku Krajobrazowego Góra św. Anny oraz fotoreportaże przedstawiające tradycje oraz zwyczaje na terenie województwa opolskiego oraz śląskiego.

Fotografie wykonane przez Centrum Dziedzictwa w Texasie.


Centrum Dziedzictwa w Texasie

Przykładowe fotoreportaże wykonane dla Centrum Dziedzictwa